PEŁEN    ZAKRES    USŁUG    SERWISOWYCH   -  LAPTOPY  KOMPUTERY PC   TABLETY
tel. 668 663 880
Laptop mocno sie grzeje, sam się wyłącza albo głośno pracuje wentylator.

♦      Najczęstszym  problemem grzejącego się laptopa są zatkane lamelki radiatora w układzie chłodzenia. Wentylator który ma chłodzić nie może przez     zablokowany radiator wydmuchać powietrza.
   Godziny pracy

pn       9:00 - 17:00
wt      10:00 - 18:00
śr        9:00 - 17:00
cz      10:00 - 18:00
pt        9:00 - 17:00

    sob - nieczynne
      Kolejną przyczyną jest stara zużyta pasta termoprzewodząca która dzięki swym właściwością przewodzącym temperaturę ma ułatwić i przyśpieszyć przekazanie temperatury do układu chłodzenia czyli radiatora.

Pasta po pewnym czasie robi się twarda i traci swoje właściwości, praktycznie w zależności od marki i producenta powinno się ją wymieniać średnio
co 1-2 lata.
      Podobna sytuacja dotyczy termopadów czyli pasków materiału "gumowego" przewodzącego temperaturę, zazwyczaj termopady stosuje się przy chłodzeniu kart graficznych albo innych mocno grzejących się podzespołów, tam gdzie jest duża szczelina  a pasta mogła by wypłynąć.

Termopady częściej niż przy pastach powinny być wymieniane nawet
co roku zwłaszcza gdy sprzęt jest używany do grania.
Przedstawiamy i opisujemy typowe usterki sprzętu komputerowego oraz radzimy jak uniknąć problemów
Komputer głośno pracuje, wentylatory mocno hałasują, sam się wyłącza

♦      Podobnie jak przy laptopach komputer ma układ chłodzenia który ma chłodzić procesor, karta graficzna zazwyczaj jest osobnym elementem zestawu i ma swój radiator, jeżeli przez kurz chłodzenie ma ograniczoną wydajność komputer nie pracuje poprawnie. Długie użytkowanie może uszkodzić niektóre elementy płyty głównej co ciągnie za sobą szerokie koszty naprawy.
•     Otworzenie obudowy, wymontowanie wszystkich podzespołów, wyczyszczenie wnętrza i wymiana pasty zdecydowanie poprawi stan i wyciszy komputer.  Warto mieć trochę doświadczenia  by nie uszkodzić podzespołów.
•   Jedynym rozwiązaniem jest otworzenie laptopa i wyczyszczenie chłodzenia wymieniając pastę termoprzewodzącą wraz z termopadami
Aby uniknąć problemów z chłodzeniem stawiaj laptopa w miejscu gdzie nie ma kurzu, blaty biurek stoły. Laptop działa jak   odkurzacz  zaciągnie wszystko co jest po nim, staraj się nie stawiać go na pościeli gdzie jest trochę więcej kurzu  powoduje to zatkanie dopływ świeżego powietrza od spodu laptopa.
Wkrótce kolejne opisy usterek i podpowiedzi .
Częste zaglądanie i czyszcenie wnętrza pomaga w utrzymaniu w dobrym stanie całego komputera. usuniecie kurzu niweluje restarty komputera.
Laptop nie uruchamia się, brak reakcji na włącznik

♦      Problem ze startem najczęściej (choć nie tylko) spowodowany jest uszkodzeniem gniazda ładowania umieszczonego na płycie głównej laptopa.
Podczas ciągłego podłączania wtyku zasilacza gniazdo może się wyrobić i nabrać więcej luzu , wtedy gdy kontakt jest nie pełny i wtyk lekko dotyka gniazda prąd przebywający przez większy opór nagrzewa elementy gniazda i może uszkodzić samo gniazdo albo luty na płycie głównej nadpalając fragmenty ścieżek lutowniczych.
      Często gdy coś nie kontaktuje wyginamy wtyk zasilacza szukając odpowiedniej pozycji by laptop wystartował, pozornie pomaga ale nie można ruszyć sprzętu bo zaraz się rozłączy. To pierwsze objawy których nie powinniśmy ignorować, wtedy zaczyna się grzanie gniazda i wtyku który czasami potrafi zgrzać się z gniazdem i nie można go wyciągnąć. Ciągłe wyginanie często wykrzywia samo gniazdo i wtedy możemy urwać nóżki gniazda albo jeszcze mocnie je uszkodzić.
•   Koniecznie i jak najszybciej należy zanieść laptopa do serwisu aby nie zwiększyć kosztów naprawy, wypalenie dziury w laminacie ponosi za sobą duże koszty a czasami wręcz uniemożliwia naprawę.


Tego typu usterki kwalifikować należy jako zagrożenie które może nawet spowodować pożar.
Aby uniknąć problemów nie należy wyginać wtyków zasilania, gdy pojawią się jakieś problemy z zasilaniem (startem) laptopa najlepiej zanieść go do serwisu wraz z zasilaczem który może być również przyczyną usterki.
Laptop nie chce się uruchomić z powodu wylania cieczy na klawiature

♦      Jest to jeden z częstych wypadków przy pracy z laptopem, nieprzemyślane picie przy komputerze powoduje duże problemy i koszty naprawy.
      Wbrew pozorom szybkie wyłączenie i suszenie tylko pozornie ratuje laptopa, ciecz która dostanie się do środka osiada na laminacie płyty i przylutowanych elementach, wysycha ale nie do końca odparowuje. Pozwala to uruchomić sprzęt ale niestety pod wpływem przepływającego prądu i substancjom które były w płynie powoduje powolne ale stopniowe korodowanie połączeń lutowniczych, powodując zwarcie, wżery w laminacie albo nieprawidłową prace modułów laptopa.
 
Możemy sami uniknąć problemów zalania, po prostu stawiajmy nasze napoje w pewnej odległości od sprzętu elektronicznego,
Gdy zdarzy się wypadek należy wyłączyć od razu laptopa, wyjąć baterię odwrócić go aby płyn wypłynął i nie uruchamiać go nawet gdy wyschnie. Zawsze w takim wypadku gdy nie chcemy zwiększyć kosztów naprawy należy zanieść sprzęt do wyczyszczenie i sprawdzenie działania.